Olcsó üzemanyaggal éljük fel a stratégai készleteinket - komoly problémat kell majd megoldani az új kormánynak
2026-04-14A mesterségesen lenyomott üzemanyagárak miatt a stratégiai készletekből tartják életben a magyar piacot, miközben a visszapótlás már most megindult, és várhatóan jóval drágább lesz, mint amennyiért az üzemanyag most a rendszerbe kerül. Ez nemcsak az ellátás fenntarthatóságát veti fel, hanem azt is, hogy végső soron ki fizeti meg a különbséget – és milyen mozgástere marad ebben a helyzetben a Tisza-kormánynak.
2026. március 10-től lépett életbe a védett ár rendszere a benzin és a gázolaj tekintetében. Azóta a benzin védett ára 595 forint/liter, a gázolajé pedig 615 forint/liter.
A legnagyobb baj a rendszerrel az, hogy a rögzített, a piaci viszonyokat nem reprezentáló kiskereskedelmi árak miatt az üzemanyagimport drasztikusan visszaesett Magyarország felé. A hazai benzinfogyasztás pedig hetek óta meghaladja a megtermelt és az országba behozott mennyiség együttesét.
Így történelmi mélypontra zuhant Magyarország stratégiai üzemanyag- és kőolajkészlete márciusban. Erről pontos adatot az MSZKSZ kedd délután közölt, miszerint 53 napnyi statégiai készlet áll rendelkezésre.
Attól, hogy az olaj-és olajtermékek kikerültek a stratégiai készletekből, nem azt jelenti, hogy teljes mértékig felhasználták őket, hiszen valószínűleg ennek egy része még a Molnál van feldolgozás alatt, vagy a töltőállomás-hálózatban vár értékesítésre. Holoda Attila energiapiaci szakértő szerint egy tavaszi hónapban az átlagos fogyasztás nagyjából 320 kilotonna gázolaj és 120 kilotonna benzin. A visszatöltés egyébként már elkezdődött.
Ahogy tehát látszik:
- a jelenlegi rendszerben a stratégiai készletek a piacinál jóval alacsonyabb áron kerülnek a benzinkutakra,
- a mostani magyar, a szabad piaci körülményektől eltérített helyzet nem kedvez az importnak,
- ezért az üzemanyagkészletek hamarosan akár teljesen el is fogyhatnak,
- a feltöltést tehát mielőbb meg kell tenni, ezt már el is kezdték.
Márpedig ha a stratégiai készletek kötelező visszapótlása drága lesz, akkor felmerül a kérdés, hogy végső soron ki viseli majd a különbséget: a készletezési tagdíjban jelenik majd meg ez az extra költség, vagy beépítésre kerül közvetlenül az üzemanyag árakba?
A helyzetet az Új Tisza kormánynak kell megoldania, de lássuk, hogy eddig mont kommunikáltak az üzemanyagpiacról:
- Március elején azonnali adócsökkentésre és 480 forintos benzinárstopra hívta fel az akkori kormánypárt figyelmét a Tisza párt.
- Ezt követően a kormány védett áras intézkedését elégtelennek minősítették, mivel az adóoldalhoz nem nyúltak ezzel a megoldással. Magyar Péter akkor azt mondta, hogy az üzemanyagokat továbbra is nagyon magas adó terheli, és szerinte adócsökkentéssel akár 50-100 forinttal olcsóbb lehetne a benzin és a dízel.
A nyilvános kommunikációban tehát az üzemanyagpiacnál rövid távon fogyasztóvédelmi-válságkezelő logika várható: adócsökkentés, szükség esetén további állami beavatkozások.
Több mód is rendelkezésre állhat az üzemanyagpiaci beavatkozásra, amelyek nem lettek volna olyan károsak, mint a védett ár rendszere. Le lehetve vinni az áfát 5%-ra, el lehetne törölni a kiskereskedelmi különadót, és az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszerből eredő terhet. Nyilván ezek az intézkedések a költségvetésből hiányoznának.
Ami sokat segíthet, az a forint árfolyam erősödése, hiszen a dollárral szemben is négyéves csúcs közelében van az árfolyam. Így az üzemanyag visszapótlás költsége a forint erősödés miatt alacsonyabb lehet.
A holtankoljak.hu, Magyarország független, átfogó benzin-, gázolaj-, LPG-,
prémium üzemanyag ár-összehasonlító és töltőállomás kereső oldala.
A holtankoljak.hu 2007 óta működik.
Miért legyél Te is regisztrált tag?
- Rögzítheted az általad tapasztalt árakat, melyről azonnal tájékoztatjuk az üzemeltetőt
- Értékelheted a kutakat, a szolgáltatásaikat, az üzemanyag minőségét
- Írj tapasztalatot, véleményt a kutakról
- Összeállíthatod kedvenc töltőállomásaid listáját és belépéskor azonnal látod az aktuális áraikat
- Árváltozási hírlevél